Sfântul Maslu la Parohia Răzvani
Vineri, 22 noiembrie 2019, șapte preoți s-au rugat împreună la Parohia Răzvani pentru însănătoșirea trupească și moral-duhovnicească a poporului binecredincios.
Această rânduială de rugăciune și ungere cu untdelemn sfințit poartă numele de "Taina Sfântului Maslu" și își are obârșia în perioada apostolică, după cum citim în Biblie:
„De este cineva bolnav să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi-l va ridica pe el Domnul, iar de va fi făcut păcate se vor ierta lui” (Iacov 5, 15)".
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/11/5ddd7a473ccda3.42095995.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/11/5ddd7a473ccda3.42095995.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/11/5ddd7a473d3462.22801998.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/11/5ddd7a473d62c3.29353798.jpeg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/11/5ddd7a473d8ae1.98593589.jpeg)