Pe prigonitorul l-ai mustrat, de Dumnezeu chemată, fericită Sfântă Ecaterina!

În pofida ideii de discriminare a femeii, rolul acesteia rămâne inegalabil vis-a-vis de viaţă, ca generatoare a acesteia, în completarea şi ajutorul bărbatului său şi în raport cu copiii şi cu creşterea lor.

Dată fiind importanţa femeii, prima Doamnă prin care se naşte mântuirea este Maica Domnului. După modelul Preasfintei Fecioare, multe sfinte cuvioase şi muceniţe au dobândit cunună cerească, precum şi Sfânta Muceniţă Ecaterina, sărbătorită pe 25 noiembrie.

La această dată, la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Răzvani, după Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie săvârşită în special pentru Sfânta Muceniţă Ecaterina şi pentru doamnele din Comitetul Parohial, care au pe această ca ocrotitoare, a urmat o prezentare despre Sfânta Muceniţă şi apoi s-a difuzat un film documentar despre „Ziua internaţională pentru eliminarea violenţei asupra femeii”.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...