Copii iubiţi de sfinţi

Fără echivoc toţi sfinţii îi iubesc pe copii, căci sunt împlinitori ai poruncii: „Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi”(Marcu 10; Luca 18). Dar dintre aceştia sunt şi sfinţi, care sunt recunoscuţi de Biserică drept sfinţi ocrotitori ai copiilor, în pricipiu datorită minunilor săvârşite în viaţa acestor „fraţi mai mici”. Unul dintre aceşti sfinţi este Sfântul Stelian Paflagonul.

În ziua acestui sfânt, pe 26 noiembrie, după Sfânta Liturghie săvârşită în biserica parohială „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Răzvani, au fost vizitate trei familii defavorizate cu copii, cărora li s-au oferit pachete cu dulciuri şi fructe.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...