Dar de la sfinți…

Cu arhiereasca binecuvântare a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și a Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 20 – 22 mai 2016, cu prilejul hramului credincioșii parohiei Sfinții Împărați Constantin și Elena Răzvani s-au bucurat de prezența Sfântului Apostol Andrei, a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, a Sfinților Ierarhi Ambrozie și Dionisie, Episcopii Mediolanului, prin aducerea de sfinte moaște, de la Mănăstirea Duminica Sfinților Români din Popești Leordeni, din Arhiepiscopia Bucureștilor.

La programul liturgic desfășurat cu ocazia procesiunii, a participat un distins sobor de preoți, alcătuit din: preacuviosul Ieromonah Stelian și preacuviosul părinte ierodiacon Ignatie, delegați din partea mănăstirii, preacucernicul părinte Cătălin Vladimir Alexa de la parohia Buzoieni, preacucernicul preot Cornel – Vasilică Andrei de la parohia Ogoru, preacucernicul părinte Mihail Neagu Fenelon de la parohia Zimbru și părintele paroh Marius Cherciu de la parohia Răzvani.

Răspunsurile de la strană au fost date de membrii grupului de muzică bizantină Evloghia.

Credincioșii, atât din localitate, cât și din împrejurimi, s-au închinat cu smerenie și au acordat cinstirea cuvenită sfintelor odoare ce au poposit în biserica parohială din Răzvani, păstrând în sufletele lor mireasma sfințeniei celor patru mari sfinți.

Ca urmare a primirii acestui dar, cu implicarea credincioșilor, s-au împărțit 120 de pachete cu alimente familiilor nevoiașe din parohie.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...