Lăsaţi copiii…

Autismul este una dintre cele mai bizare boli cunoscute de omenire, o tulburare severă de dezvoltare, de natură neurobiologică, care apare, adeseori, la naştere sau la vârsta de 18 luni – 2 ani a copilului. Este un sindrom comportamental caracterizat prin dificultăti în comunicare şi limbaj, social şi comportamental. Un astfel de fenomen ia amploare şi în România; cât mai mulţi copii sunt diagnosticaţi ca autişti.

Astfel că, în ziua de 2 aprilie 2016, de „Ziua Internaţională de Conştientizare a Autismului”, elevi ai Şcolii Gimnaziale Nr. 1 – Răzvani, după săvârşirea Sfintei Liturghii, au vizitat pe copiii din parohie, ce prezintă probleme de autism, şi le-au dăruit pachete cu fructe şi dulciuri.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...