„Săptămâna familiei” la parohia Răzvani

În contextul societăţii contemporane, rolul pe care îl are familia pare să fie uşor neglijat. Se pune însă un foarte mare accent pe om ca individ şi nu ca persoană, pe dorinţe personale, aspiraţii iluzorii şi confort.

Familia reprezintă nucleul Bisericii, comunitatea creştină alcătuindu-se din mai multe familii. Familia e cinstită încă din Eden (Facere 1,28), lucru care îl învaţă pe om că nu-şi poate dobândi fericirea decât în comuniune cu „celălalt”.

În acest sens, duminică, 14 februarie 2016, la ora de cateheză desfăşurată în parohia Răzvani, a fost dezbătută tema „Familia creştină”, moment la care, copiii din grup au dovedit receptivitate şi interes, înţelegând importanţa unităţii şi indisolubilităţii familiale.

La sfârşit, copiii au fost răsplătiţi cu dulciuri, oferite prin implicarea Biroului de Asistenţă Socială al Protopopiatului Lehliu.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...