Sfântul Ioan Hrisostom şi copiii săi

În tradiţia apostolică şi patristică a Bisericii întâlnim multe chipuri luminoase de păstori duhovniceşti care şi-au dăruit întreaga viaţă misiunii Bisericii. Unul dintre aceștia este Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur (347-†407), Arhiepiscopul Constantinopolului, cel mai mare predicator al Bisericii Ortodoxe.

De ziua Sfântului Ioan Gură de Aur – 13 Noiembrie – 16 copii din parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Răzvani, au privegheat un ceas de rugăciune, au cunoscut exemplul vieţii acestui sfânt şi s-au împărtăşit din nepreţuitele sale învăţături.

Copiii au vizionat clipuri despre viaţa şi opera sa şi apoi, alături de preotul paroh, au luat parte la slujba de acatist închinat Sfântului Ioan: „Şi acestea zicându-le, vă îndemn să veniţi la biserică şi să vă rugaţi în deplină linişte acasă şi să vă plecaţi îndelung genunchii şi să vă întindeţi către cer mâinile” (Sfântul Ioan Gură de Aur în „Omilii şi cuvântări despre educaţia copiilor”, Cuv. IV).
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...