Acţiunea „Sunt o persoană” la parohia Răzvani

Traficul de persoane este sclavia erei moderne, în care unii oameni profită de pe urma controlului și exploatării altora. Milioane de persoane în lumea întreagă, mii de persoane din România sunt acum în sclavie. Dumnezeu însă, ne-a creat liberi, iar după căderea noastră în păcat şi în robia morţii, tot El L-a trimis pe Fiul Său ca să ne elibereze şi să ne dăruiască viaţă veşnică (Ioan 3, 16) – daruri pe care nimeni nu le poate cumpăra şi nici nu are dreptul de a le răpi.

Bucuroşi de aceste daruri, duminică, 18 octombrie, la orele amiezii, 10 copii din grupul de cateheză al parohiei Răzvani au participat – coordonaţi de preotul Cherciu Marius – la acţiunea „Sunt o persoană”, desfăşurată în cadrul comunităţii parohiale.

După o lecţie de instruire ce a avut loc în sfântul lăcaş, în care au vizionat filmuleţe documentare, prezentare PowerPoint, copiii s-au implicat în jocul de rol şi li s-a explicat pericolul traficului de fiinţe umane. Apoi au mers spre casă cu pancarte în mâini, explicând vecinilor curioşi, importanţa libertăţii ca dar de la Dumnezeu şi încercând – la rândul lor – să prevină exploatarea şi traficul de persoane.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...