Crucea Ta, Doamne…

Cercetând vieţile sfinţilor fiecărei zile din calendarul creştin-ortodox, observăm cu uşurinţă, faptul că ziua sărbătoririi lor este de fapt ziua morţii lor, deoarece, pentru noi, creştinii, se propune o perspectivă transcendentală: vedem după suferinţă, izbăvire, după moarte, viaţă veşnică şi după Cruce, Înviere, pentru că Hristos a luat Crucea, „ca să izbăvească pe acei pe care frica morţii îi ţinea în robie toată viaţa” (Evrei 2, 15).

Cu prilejul prăznuirii „Tăierii Cinstitului Cap al Sfântului Ioan Botezătorul” – cel de-al doilea hram al bisericii – s-a organizat la parohia Răzvani, cu arhiereşti binecuvântări din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a Înaltpreasfinţitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului şi a Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, o procesiune cu o părticică din lemnul Sfintei Cruci, adus de la Biserica „Sfânta Maria”, Protopopiatul II Constanţa, din Arhiepiscopia Tomisului.

La procesiunea derulată în perioada 28-30 August, a participat un sobor de preoţi din care au făcut parte: Preacucernicul Preot Protopop Zotta Mihail, paroh al bisericii „Izvorul Tămăduirii” – Lehliu-Gară, Preacucernicul Preot Cojocaru Ciprian, consilier pe probleme juridice în cadrul Arhiepiscopiei Tomisului şi paroh la parohia „Sfânta Maria” – Constanţa, Preacucernicul Preot Toma Gabriel de la parohia Plevna, Preacucernicul Preot Alexa Vladimir de la parohia Buzoieni, Preacucernicul Preot Dragomir Claudiu de la parohia Lupşanu, Preacucernicul Preot Preda Daniel Ionel de la parohia Cojeşti şi Preacucernicul Preot Cherciu Marius de la parohia Răzvani.

Credincioşii veniţi într-un număr deosebit de mare, au participat la un program liturgic bogat, înălţând rugăciuni fierbinţi către Mântuitorul Cel răstignit, şi cinstind Lemnul Sfintei Cruci, care a binecuvântat aceste meleaguri prin prezenţa lui.

Din bucuria de a dărui, drept recunoştinţă pentru binecuvântarea primită, credincioşii, care s-au nevoit în rugăciune de ziua hramului, au beneficiat de hrană caldă.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...