Urme de sfinţi

Ca oameni, suntem creaţi după „chipul” lui Dumnezeu, dar suntem chemaţi la „asemănarea” cu El (cf. Facere 1, 26). Iar pentru a înţelege „asemănarea” cu Dumnezeu trebuie să luăm aminte la cuvintele Sfântului Apostol Petru de la I Petru 1, 16, care spune: „Scris este: Fiţi sfinţi, pentru că Eu sunt Sfânt”. Această chemare la sfinţenia lui Dumnezeu trebuie să o urmăm sufleteşte – printr-o viaţă duhovnicească, dar şi trupeşte – mergând pe urmele celor ce au bineplăcut lui Dumnezeu, care prin sfinţenia dovedită din timpul vieţuirii lor, au binecuvântat pământul, pe care s-au zidit apoi sfinte mănăstiri Domnului.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, sâmbătă, 27 iunie 2015, parohia Răzvani a organizat un pelerinaj la mănăstirile Prislop şi Sâmbăta de Sus, pentru credicioşii dornici de a se împărtăşi din prisosul sfinţeniei acestor meleaguri binecuvântate de Dumnezeu.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...