Procesiune cu Sfinte Odoare la parohia Răzvani

Cu Arhiereasca Binecuvântare a Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, în perioada 20 – 22 mai 2015, credincioşii parohiei Răzvani s-au bucurat de prezenţa Maicii Domnului şi a Sfintei Cuvioase Parascheva, prin aducerea în procesiune a Icoanei Născătoarei de Dumnezeu Axioniţă, de la Parohia Cojeşti şi a Sfântului Veşmânt al Sfintei Cuvioase de la Parohia „Sfânta Parascheva”, din Călăraşi.

Alături de credincioşi au participat la procesiune Preacucernicul Preot Tudorache Paul de la parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” – Călăraşi, Preacucernicul Preot Preda Daniel Ionel de la parohia „Naşterea Maicii Domnului” – Cojeşti, Preacucernicul Preot Ştefănescu Bogdan Lucian de la parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” – Lehliu Gară, Preacucernicul Preot Alexa Vladimir Cătălin de la parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Buzoieni şi Preacucernicul Preot Cherciu Marius de la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Răzvani.

De îndoita sărbătoare a zilei de 21 mai – Înălţarea Domnului şi Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena – la monumentul închinat eroilor neamului, a avut loc slujba de pomenire în prezenţa oficialităţilor locale, a cadrelor didactice din Lehliu Gară şi Răzvani şi a elevilor care au prezentat un program alcătuit din poezii şi cântece patriotice, după care s-au depus coroane de flori şi s-au oferit daruri veteranilor prezenţi la festivitate.

Procesiunea organizată cu prilejul hramului principal al parohiei Răzvani – „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” a urmărit un program liturgic bogat, menit să sporească în sufletele creştinilor, dragostea faţă de Dumnezeu şi venerarea sfinţilor Săi, care neîncetat mijlocesc înaintea tronului ceresc, pentru mântuirea celor credincioşi.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...