„Şi va veni vremea să mărturisiţi…”

Trăind într-o perioadă în care, – potrivit cuvintelor Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române – „banul, plăcerea şi puterea sunt idolii societăţii secularizate”, se cere ca, nu de la oameni, ci de la Dumnezeu (Gal 1,12), fără de ruşine (Mc 8, 38), şi cu preţul vieţii să mărturisim.

Ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, reprezintă pentru întreaga creştinătate un prilej de a mărturisi asemenea sfântului, pe Hristos cel înviat, atât prin faptă cât şi prin cuvânt.

Această zi a fost marcată şi la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Răzvani, unde după săvârşirea Sfintei Liturghii, credincioşii au participat la o lecţie de catehizare despre viaţa Sfântului Mucenic Gheorghe şi despre datoria creştinească de a mărturisi dreapta credinţa, împlinind porunca Mântuitorului care spune: „…cine-şi va pierde sufletul său pentru Mine şi pentru Evanghelie, îl va câştiga” (Luca 9, 24).
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...