Bucură-te, fiica Sionului, veseleşte-te, fiica Ierusalimului…
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului1.jpg)
Duminica Intrării Domnului în Ierusalim sau a Floriilor, pentru fiecare creştin binecredincios reprezintă lepădarea hainei păcatului şi aşternerea acesteia în calea Domnului nostru Iisus Hristos, ca trecând peste ea să intre în Ierusalimul inimii noastre, pentru a aduce patimă, moarte şi apoi Înviere.
În acest fel, în data de 5 Aprilie 2015, credincioşii parohiei Răzvani au sărbătorit Duminica Stâlpărilor, într-un număr mare, primindu-L pe Hristos în Sfânta Împărtăşanie.
A urmat apoi o cateheză susţinută de preacucernicul preot Cherciu Marius, prin care a fost explicată credincioşilor importanţa şi semnificaţia Intrării Domnului în Ierusalim.
La sfârşit, parohienii au primit stâlpări şi iconiţe, ducându-le acasă ca pe nişte mărturii ale primirii Domnului Iisus în comunitatea locală.
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului2.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului3.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului4.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului6.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului7.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului8.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului9.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului10.jpg)
![](https://protoierialehliu.ro/files/images//2015/04/BucurateFiicaSionului11.jpg)