Cerc Catehetic la Parohia Răzvani

Vineri, 20 februarie 2015, începând cu ora 1300, Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Răzvani a organizat Cercul catehetic lunar, care a avut loc în biserica parohială.

Această întâlnire s-a bucurat de prezenţa domnului Tănase Ştefan Alexandru, Inspector pentru Catehizare în Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor. Au participat 15 de copii din parohie, cu vârste cuprinse între 11 şi 13 ani dar şi următorii preoţi: preacucernicul părinte Ţiţeică Florin, Secretar al Protopopiatului Lehliu, preacucernicul preot Dulea Marcel, de la parohia Radu Vodă, preacucernicul preot Căldăroiu Florin de la parohia Făurei, preacucernicul preot Toma Gabriel de la parohia Plevna, preacucernicul preot Dragomir Claudiu de la Parohia Lupşanu, preacucernicul preot Ştefănescu Bogdan Lucian de la parohia Lehliu Gară, preacucernicul preot Cazacu Aurel de la parohia Nucetu, preacucernicul preot Alexa Vladimir de la parohia Buzoieni, preacucernicul preot Neagu Mihail Fenelon de la Parohia Zimbru, şi preacucernicul preot Cherciu Marius de la Parohia Răzvani, care a şi susţinut ora de cateheză.

Tema propusă a fost: „Duminica Izgonirii lui Adam din Rai”, după cum a precizat părintele Cherciu Marius de la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”.

„Duminica lăsatului sec de brânză” sau „duminica iertării” înţeleasă în sensul ei duhovnicesc, a oferit copiilor perspectiva redobândirii raiului pierdut, prin iertare, post şi milostenie (Matei 6, 14-21).

Într-o frumoasă şi bine documentată expunere s-a demonstrat copiilor importanţa participării la viaţa şi activitatea bisericii, care-l ajută pe credincios să progreseze şi să urce cele 40 de trepte de la izgonirea din rai, până la dobândirea Împărăţiei lui Dumnezeu.

Ca mijloace s-au folosit calendarul bisericesc, Biblia, video-proiectorul, flipchart-ul, planşe cu ilustraţii şi fişe de lucru.

Întreaga oră s-a bucurat de o armonie stilistică, iar limbajul folosit a fost pe înţelesul copiilor posedând naturaleţe, claritate, demnitate şi corectitudine astfel încât ora de cateheză şi-a atins scopul propus.

Ora de cateheză s-a încheiat prin rostirea rugăciunii „Cuvine-se cu adevărat”, iar copiilor li s-au împărţit iconiţe.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...