Sărbătoarea Sfântului Vasile – prilej de rugăciune şi de acţiune

Personalitatea şi opera Sfântului Vasile cel Mare, au avut o contribuţie determinantă în formarea şi organizarea vieţii Bisericii noastre Creştin-Ortodoxe, învăţând a împlinii Sfânta Liturghie în filantropie.

În acest fel, de ziua sfântului, 1 Ianuarie 2015, după săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare, în biserica parohială din Răzvani, a fost susţinută o cateheză credincioşilor prezenţi, despre întreita sărbătoare a zilei: Tăierea Împrejur a Domnului nostru Iisus Hristos, Sfântul Vasile cel Mare şi Anul Nou.

În continuare, au fost vizitate şase familii nevoiaşe, cărora li s-au împărţit haine, alimente şi alte bunuri, provenite din donaţiile credincioşilor parohieni.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...