Tabără catehetică la Mănăstirea Caraiman

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, sub îndrumarea Preacucernicului Preot Cherciu Marius de la parohia Răzvani, în perioada 2-5 septembrie 2014 s-a desfăşurat tabăra catehetică „urcând spre cruce”, pentru copiii care au dat dovadă de implicare şi devotament, în viaţa educaţională şi misionară a parohiei noastre.

Timp de patru zile, tinerii au participat la programul sfintelor slujbe săvârșite în mănăstire, la orele de cateheză, fiind totodată antrenaţi în cadrul pregătirilor pentru slujba de sfinţire a Bisericii mari cu hramul „Înălţarea Sfintei Cruci” – 14 septembrie –, prin tăierea târnoselii şi ambalarea iconiţelor.

De asemeni, au luat parte la diferite activități culturale, sportive şi creative, Mănăstirea Caraiman facilitând organizarea acestora.

Printre obiectivele turistice vizitate, se numără: Biserica parohială, Casa de Cultură şi Primăria din Buşteni, Cascada Urlătoarea şi Mănăstirea „Înălţarea Domnului” – cota 1000.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...