Procesiune cu Icoana Maicii Domnului de la Letca Nouă la Parohia Răzvani

Cu arhiereşti binecuvântări din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor şi a Preasfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, comunitatea parohială din satul Răzvani, cât şi comunităţile din localităţile învecinate, s-au bucurat de un dar deosebit de frumos din partea Maicii Domnului, prin aducerea în procesiune a Icoanei Sale Făcătoare de Minuni de la Letca Nouă.

La procesiunea derulată în perioada 28-31 august, prilejuită de sărbătorirea hramului „Tăierea Cinstitului Cap al Sfântului Ioan Botezătorul”, a participat un sobor de preoţi din care au făcut parte: Preacucernicul Preot Protopop Zotta Mihail, Preacucernicul Preot Popa Edmond Nicolae, Director al Seminarului Teologic „Teoctist Patriarhul” din Giurgiu şi paroh la parohia Letca Nouă, Preacucernicul Preot Ştefănescu Bogdan Lucian de la parohia Lehliu Gară, Preacucernicul Preot Toma Gabriel de la parohia Plevna, Preacucernicul Preot Dragomir Claudiu de la parohia Lupşanu, Preacucernicul Preot Alexa Vladimir de la parohia Buzoieni, Preacucernicul Preot Cherciu Marius de la parohia Răzvani, Preacuviosul Părinte Protosinghel Pahomie, stareţ al Mănăstirii Tăriceni și Preacuviosul Părinte Antonie slujitor la aceeaşi mănăstire,.

Credincioşii veniţi într-un număr deosebit de mare, s-au bucurat de un program liturgic special, înălţând rugăciuni fierbinţi Născătoarei de Dumnezeu, care a binecuvântat aceste meleaguri prin prezenţa ei.

Din bucuria de a dărui, drept recunoştinţă pentru binecuvântarea primită, toţi credincioşii, care s-au nevoit în rugăciune către Maica Domnului, au beneficiat de hrană caldă şi au primit iconiţe.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...