Praznicul Adormirii Maicii Domnului la Parohia Răzvani

Deja devenit o tradiţie, programul organizat de biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” cu prilejul Măritului Praznic al Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, vine să acorde Acesteia cinstirea cuvenită.

Aşadar, după vecernia scoaterii Sfântului Epitaf, săvârşită în ajunul sărbătorii, credincioşii au luat parte la slujba Prohodului Maicii Domnului.

În data de 15 august, după săvârşirea Sfintei Liturghii, preacucernicul preot Cherciu Marius a explicat în cuvântul de învăţătură importanţa preacinstirii Maicii Domnului în contextul diferenţelor de ordin confesional, şi bucuria pe care trebuie să o aducă Adormirea Născătoarei de Dumnezeu, ca Una care s-a mutat din moarte la viaţă, asemenea Fiului Său. În suţinerea acestui demers s-au utilizat mijloace moderne de comunicare, pentru transmiterea eficientă a mesajului creştin-ortodox.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...