Atelier de creaţie organizat de către parohia Răzvani

Încondeierea ouălor reprezintă un obicei străvechi în tradiţia românească. Ouăle încondeiate sunt o mărturie a datinilor, credinţelor şi obiceiurilor pascale, reprezentând un element de cultură spirituală specific românească.

Deoarece oul roşu este purtătorul unor semnificaţii profunde legate de Învierea lui Hristos, astăzi, 10 aprilie a avut loc un atelier de creaţie, organizat de către parohia Răzvani, în colaborare cu Şcoala Gimnazială Nr. 1 din aceeaşi localitate. Evenimentul s-a derulat în biserica parohială, tema atelierului fiind încondeierea ouălor de Paşti şi realizarea unor icoane cu ajutorul cerealelor.

Efortul elevilor a fost răsplătit de către parohie cu materiale ce aveau un conţinut religios (CD-uri, cărţi, iconiţe şi cruciuliţe), nădăjduind că şi pe viitor, copiii vor manifesta un interes deosebit pentru a sprijini viaţa Bisericii.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...