Sfânta Taină a Maslului la Parohia Răzvani

Calea de tămăduire sufletească şi trupească, funcţională în virtutea conlucrării harului divin cu voinţa şi credinţa omului, sau Taina Sfântului Maslu reprezintă o necesitate indiscutabilă în urma constatării failibilităţii şi imperfecţiunii sufletului şi trupului omenesc.

Drept urmare, după o pauză cauzată de interperiile iernii, pe data de 18 martie 2014, la ora 19:00, în biserica parohială „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Răzvani, s-a reînceput săvârşirea săptămânală a Sfântului Maslu. După aceasta, preacucernicul părinte Dragomir Claudiu de la parohia Lupşanu a ţinut un cuvânt de învăţătură prin care a reliefat rolul important al Sfântului Maslu în viaţa fiecărui creştin, iar părintele paroh Cherciu Marius a vorbit despre bogăţia harului Duhului Sfânt în Sfintele Taine şi despre modul prin care omul – în urma participării – dobândeşte rod duhovnicesc.

Strana a fost asigurată de vieţuitorii Schitului Horia, conduşi fiind de preacuviosul Isaia, egumenul schitului.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...