Hramul parohiei Răzvani

Ultima sărbătoare deosebită a anului bisericesc, aşezată de Sfinţii Părinţi pe data de 29 august, devine cu ajutorul lui Dumnezeu şi prin binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, cel de-al doilea hram al bisericii parohiale din Răzvani. În această distinsă zi, cu participarea credincioşilor s-a săvârşit Sfânta Liturghie într-un ales sobor de preoţi alcătuit din Preacucernicul Părinte Protopop Bogdan Iamandi, Preacucernicul Părinte Vladimir Alexa de la Parohia Buzoieni şi Preacucernicul Părinte Marius Cherciu de la Parohia Răzvani.

Preacucernicul Părinte Protopop a rostit un cuvânt de folos, prin care a reliefat în mod deosebit viaţa şi trăsăturile Sfântului Ioan Botezătorul, dar şi motivul alegerii acestei sărbători ca hram al bisericii, şi anume, icoana din catapeteasmă, care are un istoric deosebit. La sfârşit, treizeci de persoane vârstnice au primit pachete cu hrană caldă.

[]
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...