Sfinţire de troiţă la parohia Răzvani

Se construiesc la răscruci sau în faţa caselor, mărturisesc credinţa localnicilor, iar aceştia se închină înaintea lor.

Troiţele ca mărturie a prezenţei lui Dumnezeu între oameni, indică trecătorilor direcţia către care trebuie să-şi îndrepte cugetul, mintea şi mai ales inimile lor. Pentru îndeplinirea menirii lor este de mare necesitate solicitarea binecuvântării lui Dumnezeu.

Astfel că, în data de 02 august 2013, părintele Marius Cherciu, împreună cu enoriaşii parohiei Răzvani au mers în procesiune până la troiţa aflată în afara localităţii, unde a avut loc slujba de resfinţire săvârşită de preacucernicul părinte protopop Bogdan Iamandi, de preacucernicul părinte Victor Moga de la parohia Frăsinetul de Jos şi de părintele paroh.

Slujba a fost încheiată cu un cuvânt de mulţumire din partea părintelui protoiereu, scoţând în evidenţă importanţa binecuvântării lui Dumnezeu în planul de mântuire a omului.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...