Ziua eroilor la parohia Răzvani

Marea sărbătoare creştină a Înălţării Domnului la cer, şi totodată, ziua pomenirii eroilor şi martirilor neamului românesc care şi-au dat viaţa pentru apărarea şi întregirea ţării, a primit cinstirea cuvenită şi la Parohia Răzvani.

Aşa cum credincioşii din primele veacuri creştine, în vremea persecuţiilor, se adunau în fiecare an la mormintele martirilor pentru a-i comemora, întărindu-se astfel în credinţă, în Parohia Răzvani după dumnezeiasca Liturghie, a avut loc cu prilejul acestui mare praznic împărătesc, o procesiune la monumentul ridicat în cinstea eroilor neamului, pentru a cinsti nu numai jertfa lor, ci mai ales sufletul lor nemuritor, ştiind că toţi cei care luptă pentru dreptate şi libertate, luptă pentru Dumnezeu.

În continuare, în urma parteneriatului încheiat între Şcoala Gimnazială Nr. 1-Răzvani şi Parohia Razvani, elevii au prezentat un scurt program artistic alcătuit din cântece şi poezii patriotice.

Au urmat alocuţiuni susţinute de către oficialităţile locale, preotul satului şi profesori, după care elevii şcolii au depus coroane de flori.

[]
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...